22 Şubat 2014 Cumartesi

Arjantin Patagonya -2: Peninsula Valdes...


Arjantin / Punto Tombo: Dünya'nın en büyük penguen kolonilerinden biri


Kutuplardan sonra dünyadaki ikinci büyük penguen kolonisini görmek, o penguenler arasında dolaşmak, onlara dokunacak mesafeye kadar yaklaşıp onların sevimliliklerini yakından izlemek ister misiniz?

Ya da yaklaşık 17-18 metre uzunluğunda ve 50-80 ton ağırlığındaki balinaları doğal yaşam alanlarında izlemek ve her kuyruk çırpışlarında hayrete düşmek ister misiniz?

Ya da denizde size sevimlilikler yapan, oradan oraya zıplayan, suyun içinde cambazlıklar yapan yunusları doğal yaşam alanlarında görmek ister misiniz?

Ya da deniz aslanlarıyla birlikte şnorkel yapmak, şnorkel yaparken deniz aslanlarının gelip sizi öpmesini ister misiniz?

O zaman sizin için doğru adres Arjantin'de Valdes Yarımadası ve çevresi... Biz orada neler yaşadık, neler gördük tüm ayrıntılarıyla OfftheRoadontheTrack'te...


İkinci durak: Puerto Madryn / Peninsula Valdes

Arjantin / Peninsula Valdes 


Valdes Yarımadası Arjantin'in en önemli turist aktivitelerinden biri. Yaklaşık 4.000 km karelik alana sahip olan yarımada çok çeşitli hayvanların doğal yaşam alanı. Bu bölgede yılın belli zamanlarında balinaları, penguenleri, deniz aslanlarını veya yunusları kendi doğal yaşamlarında görebilir ve onlara dokunma mesafesinde yaklaşabilirsiniz. Bu nedenle Arjantin tatilimizde Buenos Aires sonrasında ikinci durağımız Valdes Yarımadası'ydı. Valdes Yarımadası hayvanların yaşadığı doğal bir alan olduğu için orada konaklama imkanları oldukça kısıtlı. Varolan bir iki otelin de fiyatları oldukça yüksek. Bu nedenle konaklama için Puerto Madryn'i seçtik. Öncelikle oraya nasıl ulaştık, orada nerede kaldık bunlar hakkında bilgi vermek istiyorum: 

Buenos Aires - Puerto Madryn arası ulaşım: 
Bunun için önce Buenos Aires'ten Trelew'e uçtuk.
Havayolu şirketi: Arjantin Havayolları - Aerolineas Argentinas. (Uçak bilet maliyet bilgisini Arjantin hazırlık yazısında bulabilirsiniz)
Mesafe: Buenos Aires-Trelew arası uçakla iki saat.

Sonra kalacağımız yer alan Puerto Madryn'e doğru arabayla yola koyulduk. Trelew - Puerto Madryn arası arabayla yaklaşık bir saatlik bir mesafe. Puerto Madryn içinde de bir havalimanı var. Ancak oraya çok sık uçak inmiyor ve uçak biletleri daha maliyetli. Genelde herkes Trelew'e uçup arabayla Puerto Madryn'e geçiyor. Trelew sonrası transferi direk otel üzerinden ayarladık ve kişi başı 100 pezos ödedik. Trelew'den Puerto Madryn'e otobüsle de gidebilirsiniz. Ancak sonrasında kalacağınız yere taksiyle geçmek zorunda kalacağınız için yine aşağı yukarı aynı paraya gelecektir. 

Puerto Madryn'de nerede kaldık:

Kaldığımız hostelin ismi Hi Patagonia. Booking.com'da aldığı yüksek notlar sayesinde gözümüze çarpan bu hostelde üç gece kaldık (Gecelik kahvaltı dahil kişi başı 115 pezos). İlk defa bir tatilimizde hostelde kaldık. Odamız 4 yataklıydı. Her üç odanın kullandığı ortak bir banyo vardı. Odaların ve banyonun ortak oluşu bizi hep düşündürmüştü ancak şunu diyebilirim ki temizlik konusunda hiç sıkıntı yaşamadığımız gibi orada tanıştığımız insanlar, onlardan öğrendiklerimiz, bize bambaşka bir dünyanın kapılarını araladı. Hostelde kalanlar hep genç insanlar ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş dünyayı, latin amerikayı gezen tipler. Her birinin bir hikayesi var. En az 3-4 aydır yollarda birçoğu. Bizim gibi bir aylığına gelen hemen hemen hiç yok. Ağzını açan en az 4-5 aydan açıyor. Biz de bir ay tatile çıktık diye seviniyorduk. Onları dinleyince epeydir aklımızda olan tek seferde dünyayı gezme fikri iyiden iyiye ateşlendi. Bakalım gelecek neler getirecek bizlere :)) Bu nedenle, Güney Amerika'da tatil yaparken bir iki defa hostelde kalmanızı tavsiye ederim. Orada bambaşka bir dünya var.

Hi Patagonia'nın bizden yüksek not almasının bir diğer sebebi ise akşam yemekleriydi. Kişi başı 70 pezos ödeyerek akşam yemeğinde çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Bizim otele vardığımız gece barbekü yapılmış. Biz otele geç vardığımız için kaçırdık. Ancak sonradan öğrendik ki etler harikaymış. Bizim katıldığımız akşam deniz mahsülleri gecesiydi. Yediğimiz jumbo karidesler süperdi.

Puerto Madryn, yaklaşık 70.000 nüfuslu küçük bir şehir. Geniş kumsalları ve çok çeşitli su sporlarıyla deniz turizminin nispeten yoğun olduğu bu sahil kentini asıl önemli kılan Valdes Yarımadası'na olan yakınlığı. Buradan günlük turlarla bölgeyi keşfetmek mümkün. Çok farklı turların sunulduğu bölgede en önemli iki tur Valdes Yarımadası turu ile Punta Tombo turu. Tüm tur şirketleri aynı turları sunuyor ve fiyatları aynı. Biz katılacağımız turları otel üzerinden planladık ve her gün o turu yapacak olan bir turist ekibine katıldık. Turlara katılmak istemezseniz diğer bir seçenek de araç kiralayıp o bölgeyi tek başınıza gezmek olabilir. Bunun dışında başka bir imkan yok. Biz bu tatilimizde araç kullanmak istemediğimiz için otele gider gitmez kendimize iki tur satın aldık. Rehberle yapılan turlar sırasında insan ayrıca o bölge hakkında çok yararlı bilgi edinebiliyor. 

Ilk günkü turumuz: Penguenler ve Punta Tombo Turu 

Arjantin Patagonya seyahatlerimiz sırasında gördüğümüz, tur ücretlerine milli park giriş ücretleri dahil değil. Milli park giriş ücretlerini kesinle nakit ve pezos olarak ödemeniz talep ediliyor (Punta Tombo giriş ücreti 156 pezos / iki kişi).

Punta Tombo Penguen turu öncesinde Macellan Yunuslarını da görebilirsiniz. Bu ikisi birlikte tam bir günlük tur ve kişi başı 800 pezos. İşte o günden birkaç görüntü:


Macellan Yunuslarıyla buluşmaya hazırız

Yolda karşımıza çıkan deniz aslanları

Ve siyah beyaz renkleriyle Macellan YunuslarıMacellan yunusları o kadar yakınımızdan yüzdüler ki sanki uzansak dokunacaktık. Ama çok hızlı hareket ettikleri için onları görüntülemek çok zor. 

Yaklaşık 1,5 saat süren bu tur sonrası otobüslere bindik ve Punta Tombo için yola koyulduk.

Dünyanın en büyük penguen kolonilerinden birinin olduğu bu bölgede penguenlerin arasında yürüyebilir ve onlara dokunma mesafesinde yaklaşabilirsiniz. Ancak onlara dokunmak kesinlikle yasak. 

Yavrularının başlarında olan erkek penguenler dişi penguenleri bekliyorlardı. İnanılması çok güç olsa da ertesi sene buraya geldiklerinde birbirinin aynısı binlerce yuva arasından kendi yuvalarını hemen bulabiliyorlarmış. İşte o turdan birkaç kare:


İkinci gün turumuz: Peninsula Valdes Turu

Sabah erken saatte bizi almaya gelen tur rehberimiz ve otelden 3 arkadaş ile beraber düştük Peninsula Valdes yollarına. (Peninsula Valdes Turu toplam 1920 pezos / İki kişi ve milli park ücreti ise toplam 260 pezos / iki kişi). 

Daha önceden yaptığımız araştırmalar sırasında balinaların Aralık başına kadar o bölgede kaldığı yöndeydi. Biz Aralık ortasında ordaydık ve balina görebilme ihtimalimiz bu nedenle oldukça düşüktü. Çünkü Aralık ortası itibariyle balinalar okyanuslara doğru açılıyorlar. Kaldığımız hostelde bizden bir gün önce bu tura çıkan arkadaşlar balinanın sadece sırtını görebilmişlerdi. O balinanın da gitmiş olma ihtimali vardı. İşte bu düşünceler ve heyecanla balina turuna katıldık. Aslında bu tip turlarda herşey şans biraz da. Doğru zamanda bile orada olsanız balina görememe ihtimaliniz var. Sonuçta onlar orada kendi doğal yaşam alanlarında yaşıyorlar ve ne zaman hangi civarda olduklarını kimse bilmiyor.  

İlk olarak doğal yaşam alanının turist merkezine uğradık ve orada bölge hakkında bilgi edindik. Ve görmeyi umut ettiğimiz balinaların bir tanesinin iskeletini yakından görme fırsatı yakaladık:

ve belki de sezonun en şanslı grubu olduğumuzu o An'a kadar bilmeyen bizler balinanın iskeletini de görünce daha bir heyecanlandık. Ama dediğim gibi meğer çok şanslı bir günümüzdeymişiz ve balina öncesinde muhteşem bir yunus sürüsüne şans eseri denk geldik. Muhtemelen bölgede bir balık sürüsünün peşinden yüzen yunuslar bize çok keyifli dakikalar yaşattı: 


Ardından haber aldık ki körfezin diğer tarafında balina kendini göstermiş. Büyük bir heyecanla o tarafa yöneldik ve böylece hayatımızda hiç yaşamadığımız o ilginç tecrübe An'ları başlamış oldu. Dakikalarca sessiz bir şekilde anne ve yaklaşık 4 aylık bebek balinayı seyrettik. Kuyruklarını her suya vuruşlarında şaştık kaldık. Bebek balinanın suyla nasıl oynadığına tanık olduk. İnanılmaz bir tecrübeydi bizim için. Akşam hostele geri döndüğümüzde ise artık bambaşka bir süksemiz vardı hostelde :)) Herkes fotoğraflara, çektiğimiz videolara baktı ve ne kadar şanslı olduğumuzu, o An'ların herkese nasip olmadığını bize bir kez daha hatırlattılar :))

Aşağıdaki fotoğrafta balinanın büyüklüğü net bir şekilde anlaşılıyor. Kuyruğunu havaya kaldırdığında normal bir tekneden daha uzun olduğu görülebiliyor. 


 Bu fotoğrafta ise yüzü görülebiliyor. İlgisi olanların aşağıdaki videoyu seyretmesini tavsiye ederim. Bu videoda balinalara ait çok ilginç görüntüler var.

http://gokcedemirci.blogspot.de/2014/02/arjantin-patagonya-2-balinalar.html

Hayatımızın en ilginç deneyimlerinden birini yaşadıktan sonra tura kaldığımız yerden devam ettik. Sırada deniz aslanları vardı. Ben hayatımda böyle sere serpe, kıpırdamadan saatlerce yatabilen başka bir canlı görmedim :)

 Karşıdan ölü gibi bir görüntü sergileseler de onlar sadece yatıyorlar :)

Yılın belli zamanlarında vahşi orkalar sahile vurup bu deniz aslanlarından birkaçını avlıyormuş. Eğer çok şanslıysanız bu bölgede o An'lara denk gelebilirsiniz.


 Ve deniz aslanlarını seyrederken karşımıza çıkan penguenler:Punta Tombo ve Peninsula Valdes turlarıyla bu bölge bize unutulmaz An'lar yaşattı. Biz Arjantin tatilimizi planlarken Buenos Aires sonrasında nereye gidelim, ikinci durağımız neresi olsun diye çok kafa yormuştuk. Bir diğer seçeneğimiz Bariloche'ydi. Bu bölge dağları ve gölleriyle tam bir trekking cenneti. Ancak biz yunuslar ve balinalar görme isteğiyle tercihimizi Puerto Madryn'den yana kullandık. İyi ki de böyle bir karar vermişiz. Patagonya öncesinde bu bölgede çok keyifli 3 gün geçirdik. 3. günün sonunda ise 15 günlük Patagonya maceremıza başlamak üzere El Calafate'ye doğru yola çıktık. Bir sonraki bölümde Patagonya maceramızı paylaşacağım. Orada neler yaptık, neler gördük yakında, sizlerle...

Gökçe Demirci 
14.12.2013 - 10.01.2014
Arjantin Patagonya Tatil Notları

Arjantin tatili hazırlık yazımız (Rota ve maliyetler): http://gokcedemirci.blogspot.com/2013/11/offtheroadonthetrack-arjantini.html

Arjantin tatili ilk bölüm Buenos Aires:

Arjantin tatil ilk bölüm Buenos Aires videosu:

Arjantin tatil ikinci bölüm Puerto Madryn/Peninsula Valdes videosu:
http://gokcedemirci.blogspot.de/2014/02/arjantin-patagonya-2-balinalar.html


2 yorum:

  1. Fotoğraflarda edindiğim; gerçekten iyi yakalamışsınız. Çok şanslıymışsınız. Penguenleri çok severim. Fotoğraflar da oralara gitme isteği uyandırdı. Ne mutlu size!

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ama şunu söyleyebilirim ki o An'ları yakalamak o kadar zor ki. Özellikle yunuslar çok hızlı hareket ediyorlar. İnsan olanları hayretler içinde seyrederken bir yandan da fotoğraflamak istiyor. Ancak başarmak hiç de kolay değil. Ben zaten o büyük balinaları gördükten sonra kamerayı filan bıraktık ve sadece seyrettim. Çünkü her hareketlerli görülemeye değer, kaçırılmaması gereken An'lardı. Beğenmene çok sevindim

      Sil