21 Temmuz 2013 Pazar

Hayatı geniş zamanlara mı bıraktınız?


Schliersee / Bavyera / Almanya ....

Schliersee / Bavyera
"Sevgileri yarınlara bıraktınız
Çekingen, tutuk, saygılı
Bütün yakınlarınız 
Sizi yanlış tanıdı
Bitmeyen işler yüzünden 
(Siz böyle olsun istemezdiniz) 
Bir bakış bile yeterken anlatmaya herşeyi
Kalbinizi dolduran duygular
Kalbinizde kaldı
Siz geniş zamanlar umuyordunuz 
Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek
Yılların telaşlarda bu kadar çabuk
Geçeceği aklınıza gelmezdi. 
Gizli bahçenizde 
Açan çiçekler vardı, 
Gecelerde ve yalnız 
Vermeye az buldunuz 
Yahut vakit olmadı..."
Behçet Necatigil

Vakitsizlikten sevgileri yarınlara mı bırakıyoruz gerçekten? 
Sanırım evet. 
Sadece sevgi değil hayatı yaşamayı da yarınlara bırakıyoruz sanırım. 
Yarınların bize daha cömert davranacağını düşündüğümüz için midir ki hayatı bu kadar telaşlı yaşamamız, oradan oraya koşuşturmamız? 
Biz farketmeden içimizi dolduran duyguların yoğunluğundan mı korkuyoruz yoksa ki, hiç bir dakika durup düşünmeden yaşıyoruz günleri. 
Nefes almanın ne kadar değerli olduğunu bilsek de hayatta, ne kadar o nefesi "hissederek" çekiyoruz içimize?
Hangimizin hayattaki tek hedefi "Huzur" ya da sadece "hayatı keyifle yaşamak"? 
Ya da hayatın tadını çıkarmak için emekli mi olmak mı gerek önce? 
Ya hayattan emekli olma sıramız biz "daha çok erken!" derken gelirse? 
O geniş zamanlı yarınlar aslında hiç gelmezse?

Behçet Necatigil'in yazdığı gibi...

"Adı, soyadı
Açılır parantez
Doğduğu yıl, çizgi, öldüğü yıl, bitti
Kapanır parantez
...
Parantezin içindeki çizgi
Ne varsa orda 
Ümidi, korkusu, gözyaşı, sevinci
Ne varsa orda."

Parantezin sağ tarafı hepimiz için bir bilinmez. İçinde neler olacağı da bir bilinmez. Ancak içinde şimdiye kadar ne olduğu, tüm yaşanmışlıklar tüm gerçekliğiyle bizimle. Ne var o parantezin içinde gerçekten? Sordunuz mu kendinize? 

Bloğumda hep gezdiğimiz, gördüğümüz yerleri sizlerle paylaşırken nerden çıktı şimdi bu yazı derseniz, işte cevabı: Beni bu düşüncelere daldıran yer Bavyera'da Schlier Gölü (Schliersee)...
Schliersee (Schlier Gölü): Teleferikle çıkılan tepeden bir kare
Schlier Gölü
Bu haftasonu Münih yakınlarındaki Schlier Gölü'ne gittik ve doğayla iç içe çok güzel bir gün geçirdik. Doğa tüm mükemmelliğiyle muhteşem görsellikler sunarken bir yandan da benim beynime bu soruyu getirdi bıraktı usulca: 
'Ne var o parantezin içinde gerçekten?'
Ben Bavyera'da dağlarda, göllerde dolaşırken bir yandan bu sorunun cevabını düşündüm. 
Galiba bu yüzden seviyorum doğayı, doğada yürümeyi. Hayatı sorgulamak için güzel fırsatlar sunuyor doğa bize ve de o parantezin içini dolduracak güzellikler...

Ve biz de dün dalından taze çilekleri toplayarak başladık parantezimizin içini doldurmaya... Arabaya atladık ve Schlier Gölü'ne doğru yola koyulduk ve Schlier Gölü yolu üzerinde bir çilek tarlasında küçük bir mola verdik. Sonra Schlier Gölü'nden teleferiğe binip tepeye 1061 metre yüksekliğe çıktık ve göl manzarısının tadını çıkarttık. 


Schlier Gölü'nde teleferikle yukarı çıkabilir ve muhteşem manzanın tadını çıkartabilirsiniz
İnsanı düşüncelere daldıran o manzara... 
 Sonra gölün kıyısına doğru doğada yürüdük, doğayı seyrettik, doğayı dinledik... 
Kısa doğa yürüyüşümüzden birkaç kare:

Sonra gölde küçük botlarla bir gezinti yaparak gölün sessizliğine ortak olduk...Ve Murathan Mungan'ın da dediği gibi hayatı geri kalanıyla değil, sadece yeni başlangıçlarıyla ifade etmeli insan. Çünkü, ancak insan bu şekilde o parantezin içindeki güzel renkleri artırabilir.

Biz dün güzel bir başlangıç yaptık hayata yine, yeniden... Doğanın bizi mutlu etmesine izin vererek...

Eğer siz de bu güzel bölgeyi keşfetmek isterseniz aşağıdaki bilgilerin sizin için yararlı olacağını düşünüyorum:

Schliersee Münih merkezden 53km uzaklıkta Oberbayern Bölgesi'nde yer alan çok şirin bir göl. Arabayla yaklaşık 45 dakikada ulaşabileceğiniz gibi Münih ana tren istasyonundan (Hauptbahnhof) trenle de buraya gidebilirsiniz. BOB (Bayerische Oberlandbahn) trenleriyle direk Schliersee tren istasyanonuna ulaşmak mümkün. München Hauptbahnhof'tan Bayrischzell yönüne giden BOB trenine binin ve Schliersee durağında inin. Aşağıda yeralan linkte tren rotası yeralıyor.

http://www.bayerischeoberlandbahn.de/strecken-fahrplaene/linie/3-munchen-hbf-holzkirchen-bayrischzell

Tren fiyatlarına gelince, tek kişi seyahat ediyorsanız günlük oberland ticket (oberland bileti) 16 Eur.o Bu biletle gün içinde (sabah 9:00'dan gece 3:00'e kadar) tüm BOB trenlerine binebilirsiniz. Ya da aile veya arkadaş grubuyla yollardaysanız 'Guten Tag Ticket' adlı bileti alın. İlk kişi 21 Euro, sonraki her kişi için sadece 4 Euro ödeyeceksiniz ve toplam 5 kişi (maximum 5 kişi) bu biletle tüm BOB trenlerine binebilirsiniz.

Schliersee istasyonundan yürüyerek 10 dakika içinde Schliersee Seilbahn'a (Schliersee Teleferik) ulaşabilirsiniz. Size tavsiyem teleferikle yukarı çıkmanız aşağıya ise yürüyerek inmeniz yönünde olacak. Böyle doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Eğer doğa yürüyüşlerinden hoşlanan ve sık sık yapan bir kişiyseniz o zaman tepeye yürüyerek de çıkabilirsiniz. Teleferikle yukarı çıktığınızda orada birşeyler yemek içmek için çok güzel bir restoran var. İsmi Schlierseebergalm. 1061 metre yüksekliğe kurulu bu restorandan ve çevresinden görülen göl manzarası inanın muhteşem.

Schlier Gölü'ndeki teleferik yıl boyu açık. Fiyatına gelince tek yön çıkış tek kişi 5 Euro, çıkış-iniş tek kişi 8 Euro.

Yukarıda manzarının keyfini çıkarttıktan sonra yavaş yavaş aşağıya doğru yürüdüğünüzde göl manzarası size eşlik edecek. Yol hiç zor değil bana güvenin. Göl kenarına ulaştığınızda ise gölde küçük botlarla bir gezinti yapmayı atlamayın derim. Münih'e geldiyseniz ve bir günlük doğa kaçamağı yapmak istiyorsanız bu bölge sizin için güzel bir seçim olacaktır.

Ne zaman bu bölgeye gelmeliyim diye sorarsanız benim tavsiyem ilkbahar/yaz dönemi olacak.

Bavyera'nın güzel doğası sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Annem...
Gökçe Demirci 
Bir haftasonu gezisi: Schliersee/Bavyera


21.07.2013

2 yorum:

  1. parantezi en güzel ve verimli doldurabilmek derdim.kişiden kişiye değişir bu. benim için okumak, aile, seyahat, küçük uğraşlar. ne güzel yerler bunlar , can atıyorum gitmek için buralara...

    YanıtlaSil
  2. Aynen, parantezi en verimli ve en güzel şekilde doldurmak olmalı insanın gayesi. Gerçekten o güzel bir doğası var ki fotoğraflar o güzelliği tam anlamıyla yansıtamıyor. Şiddetle tavsiye ederim. Kafa boşaltmak, rahatlamak için bire bir.

    YanıtlaSil