27 Temmuz 2014 Pazar

Prag Yeme İçme Rehberi

2014 Mayıs...

Eğer planınızda Avrupa'nın gözbebeği PRAG şehri varsa o zaman bu rehberi okumadan tatile çıkmayın derim. Şimdiden afiyet olsun :))
Prag Yeme İçme Rehberi'ne geçmeden önce Prag şehri hakkında daha önce yazdığım notların linkini burada paylaşmayı yararlı buluyorum... 

Prag şehri genel bilgi ve maliyetler için: Prag Gezi Rehberi: Prag'ın Ruhunu Anlamak


Gelelim 'biz orada ne yedik ne içtik?' sorusunun cevabına... 

Prag şehrindeki ilk akşamımızda Prag'da yaşayan Çek arkadaşlarımızın davetlisi olarak Pizza Nuova'da yemek yedik. Pizza Nuova adından da anlaşılacağı üzere bir İtalyan Restoranı. Burada pizza, makarna, balık ya da et yiyebilir veya çeşit açısından zengin antipasti büfesinden zeytinyağlı ya da deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Ya da bizim yaptığımız gibi bütün gece hepsinden azar azar tadarsınız. Nasıl mı? Pizza Nuova'da All You Can Eat Menü'sünü seçerseniz, siz masanızın üzerinde duran kartınızı kırmızıya çevirene kadar, garsonlar sürekli gelip farklı pizza ve makarna servisi yapmaya devam edecekler. Azar azar tüm çeşitleri deneyebilirsiniz. Yemekleri kadar ambiyansı da çok güzel bu restoranda biz çok keyifli bir akşam yemeği yedik. All You Can Eat Menüsü eğer önden antipasti de yemek isterseniz kişi başı 560 Czk. Antipasta almazsanız 370 Czk.

Pizza Nuova İnternet Sitesi

Adres: Revolucni 1, 110 00 Prague 1. 
Tel: + 420 221 803 308

Bu restoran turistik merkezin dışında ancak çok da uzak değil. Gitiğinize hiç pişman olmayacaksınız inanın. 

Eğer lokal lezzetler denemek istiyorsanız size olabildiğine lokal bir yer tavsiye edeceğim. İsmi LOKAL! Prag 1. bölgede 2 tane Lokal restoranı var. 1. Lokal Adres: Lokal Dlouha 33 Prag 1 Tel: 00 420 222 316 265, 2. Lokal Adres:  Dlouha 12 110 00 Prag 1 Tel: 00 420 257 212 014. Burayı bize Çek arkadaşlarımız tavsiye etti. Dlouha Caddesi'ndekine gidip baktık. Şık bir restoran arayanların beklentilerini karşılayacak türden değil. Olabildiğine rahat, salaş bir ortam diyebilirim ve oldukça kalabalıktı. Prag'da hala kapalı ortamlarda sigara içiliyor olması benim için büyük bir sorun. Bu nedenle biz orada kalıp yemek yemedik. Ancak dediğim gibi lokal lezzetler için doğru adreslerden biri.  


Biz Lokal Restoranı sonrasında cadde boyunca ilerleyince basit bir restoran bulduk. Ekmek arası balık ya da balık çorbası deneyebileceğiniz bu restoranda ayakta yiyebilir ya da arka tarafındaki masalarında oturarak sipariş ettiklerinizi yiyebilirsiniz.  İsmi Fish & Chips Adresi: 21 Dlouha St. (Balık çorbası ve içecekler 265 kron). 


Biz son gün Astronomik Saat ve Tyn Kilisesi manzarasına doğru birşeyler yemek istedik. Hava çok güzeldi ve meydandaki kalabalığı seyretmek çok keyifliydi. Taverna Toscana'ya oturduk ve orada salata denedik. Tam turistik meydanda olmasına karşı fiyatları oldukça makul ve kalitesi iyi. Tavsiye ederim. (İçecekler ve salata 435 kron).

Bir başka önerim ise yine Çek arkadaşlarımızın tavsiyesi Brasileiro. Güney Amerika Steak'i yemek istiyorsanız gidin deneyin derim. Yeri Prag'ın merkezinde. İçi oldukça hoş. Adres: U Radnice 8/13 110 10 Prag 1. 


Kafka'nın belki de o dünya klasiklerinin arasına girmiş satırlarını yazdığı cafede oturup bir kahve içmek istiyorsanız doğru adres Cafe Savoy. Prag şehrinde Franz Kafka isimli birden fazla cafe var. Bu cafelerde kahve içmek ise dünyanın parası inanın. Biz şehre gelir gelmez Kafka'nın Müzesi'ne gidip gezdik ve orada Kafka'nın hayatına dair çok şey öğrendik. Onun gittiği cafeleri de burada öğrendik. Cafe Savoy bunların başında yer alıyor. Kafka Müzesi'ni gezdikten sonra yaklaşık 15-20 dakika yürüyerek Cafe Savoy'a gelebilir ve burada bir kahve içebilirsiniz. Böylece güzel bir Kafka günü olur. Kahvenin yanında Elmalı Strudel yemeği de atlamayın sakın.  Adres: Vitezna 5-150 00 Prag 5. (Kahve, pasta 178 kron)


Önerebileceğim başka bir cafe ise Kavarna Obecni. Hemen Powder Tower ile Konser Binası arasında bulunan bu cafenin içi çok hoş bence. Eski şehir (Old Town) turu yaparken burada dinlenebilirsiniz.

Kavarna Obecni


Biz Prag'ı ilk kez 2008 yılının Aralık Ayı'nda görmüştük.Çok soğuk bir kıştı, özellikle de geceleri. O geziden aklımda en çok kalan bir akşam gidip Jazz dinlediğimiz bar oldu. Çok keyif aldığımız o barı aradık bulduk ve yine bir gece orada Jazz dinledik. Tyn Kilisesi'nin arka sokağında yeralan bu barın ismi Jazz & Blues Club Ungelt Adres: Tyn 2/640 Prag 1. Konser olduğu akşamlar giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Kişi başı 300 kron ödedik biz. Sonrasında güzel bir Jazz dinletisi sizi bekliyor. 

http://www.jazzungelt.cz/index/index/lang/enPrag, genel olarak yeme-içme maliyetinin diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha uygun/makul olduğu bir şehir. Bira gerçekten sudan ucuz. Çeşit çeşit biralarını denemelisiniz muhakkak. Turistik yerlerde bile fiyatlar çok yüksek değil ve yemek kalitesi iyi. Çek mutfağının yanısıra çok fazla Italyan restoranı bulmak mümkün. Astronomik saatin bulunduğu meydanda satılan yemekleri biz denemedik. Ancak ayakta daha basit şeyler atıştırmak istiyorsanız deneyebilirsiniz. Orta Avrupa şehirlerinde görmeye alıştığımız Makaronlar Prag'da da var. Sıcacık makaronlarını deneyebilirsiniz.


Tavsiyelerimin, Prag geziniz sırasında yararlı olmasını umut ediyorum. Eminim siz de geziniz sırasında başka güzel yerler keşfedeceksinizdir. 

OfftheRoadontheTrack Prag'daydı...

Mayıs 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder