21 Ekim 2012 Pazar

Trekking Turları-4: Hochfelln Zirvesi

Hochfelln Zirvesi (1.674 metre)
Münih'te Ekim Ayı içinde bahardan kalma bir günde yapılabilecek en güzel aktivite dağlara tırmanmak tabii ki. Radyolar 20 Ekim gününde muhteşem bir hava olacağını günler öncesinden bangır bangır duyurunca, o gün tüm yorgunluğumuza rağmen düştük erkenden yine yollara... Bu sefer hedef Hochfelln Zirvesi, yani 1.674 metre. Ekibimiz Yeşim-Fatih-Gökçe Demirci...Yürüyüş başlasın artık!
Sabah 8:30 gibi yola çıkmayı planlarken çıkış saatimiz 9:15'i bulsa da yolda trafiğe yakalanmadığımız için vakitlice yürüyüş yapacağımız yere ulaştık. Münih'ten yola çıkanlar için: A8 otobanından Salzburg yönüne doğru gittiğinizde 'Bergen' çıkışından çıkıyorsunuz. Münih-Bergen arası arabayla yaklaşık 115 km. 


Yürüyüş yolları Bergen'de direk otoparkın yanından başlıyor. Bu açıdan ulaşımı rahat bir bölge. Hochfelln Zirvesi'ne çıkmak isteyenler için farklı alternatifler mevcut. Örneğin zirveye yürüyerek çıkmak isteyenler 8 No'lu yolu takip ettiklerinde yaklaşık 4 saatlik bir tırmanış sonrasında zirveye ulaşabilirler (Talstation-Hochfellngipfel arası 4 saat). Eğer bu 4 saat ilk başta sizi korkutuyorsa, yolun yarısını teleferikle çıkabilir (Talstation-Mittelstation arası tek yön teleferikle kişi başı 8,50€), sonra yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle zirveye ulaşabilirsiniz (Mittelstation-Hochfellngipfel arası 2 saat). Ya da bugün hiççççç spor yapma günümde değilim derseniz zirveye direk teleferikle çıkabilirsiniz (Zirveye teleferikle gidiş-dönüş kişi başı 21€). 

Biz sevgili Yeşim'i çok zorlamamak için Mittelstation'a kadar teleferikle çıkıp, oradan zirveye kadar yürümeye karar verdik. Dönüş yolumuzda ise 8 no'lu yolu takip edip direk aşağıya yürüdük. 

Teleferiğe binerken...
Teleferikten çekilmiş bir kare...

Teleferikten çekilmiş bir kare...
Teleferikten iner inmez bizi karşılayan manzara...
Zirveye çıkış için 2 saat tırnmanmamız gerekiyor...
Yaklaşık 15 dakika yürüdükten sonra sabah kahvesi için ilk molamızı verdik.


Mola verdiğimiz yerde Heidi'yi bulduk sonunda :) 


Keyif...
Mola verdiğimiz yer...
ve ilk mola sonrası fotoğraf çekimleri dışında mola vermeden tırmanmaya devam ettik. Yaklaşık 1 saat 45 dakika sonra zirvedeydik. Zirveye tırmanışa ait birkaç güzel kare...


ve zirvedeyiz...Zirveye çıkış sıcak hava ve taşlı yollar nedeniyle biraz yorucuydu. Ancak açık gökyüzü sayesinde manzara süperdi. 


Zirveden kuşbakışı
Zirveden kuşbakışı
Zirveye ulaştığınızda eğer çok yorulmuş olursanız dinlenmek ve birşeyler yiyip içmek için zirvedeki restaurantta oturabilirsiniz. 
Yolun büyük bir kısmı taşlı olduğu için yürürken ve özellikle iniş sırasında çok dikkatli olmak gerekiyor...


Yaklaşık 15 dakika zirvede zaman geçirdikten sonra inişe başladık. 1 saat 30 dakika sonra sabah ilk mola verdiğimiz yere ulaştık ve burada yemek molası verdik. 
1.167 metrede mola verdiğimiz yer... 
Tabii ki kahve ve yanında köy ekmeğiyle beraber peynir tabağı
Mola sonrası teleferikle çıktığımız yerleri yürüyerek indik. Tabii ki sarının, kırmızının kısacası sonbaharın en güzel halinin tadını çıkartarak...Geri dönüş yolundan ilginç birkaç kare... Üst üste dizilmiş taşların henüz anlamını öğrenememiş olsak da bunlardan birkaçını fotoğrafladık...
Su bulan Fatih yine her zaman ki gibi kendinden geçer ve sonuç: 


Toplamda yaklaşık 5 saat süren yorucu ancak bir o kadar da keyifli turumuzu başarıyla tamamlamanın vermiş olduğu sevinç ve yorgulukla akşam Münih'e evimize geri döndük...

Birkaç önemli not:
  • Bu parkurun tamamı için iyi bir kondisyon gerekiyor. Yani eğer teleferikle çıkmayıp tüm yolu yürümek isterseniz süreyi yaklaşık 8 saat olarak planlayın. Ayrıca, yolun bir kısmının kayalıklı olması parkuru iyice zorlaştırıyor.
  • Teleferikle yarıya kadar çıktığınızda teleferikten indikten sonra (Mittelstation) yaklaşık 10 dakika yürürseniz ilk mola yerine ulaşabilirsiniz. Burada mola verebileceğiniz 3 farklı yer var. Bizim seçtiğimiz yerde sadece peynir tabağı ve pasta seçenekleri vardı. Ancak fiyat açısından bu zamana kadar gördüğümüz en uygun yerdi (Kahve 1.5€).
  • Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere burası çocuk arabası için uygun bir parkur değil. 
  • Yürüyenlerin dışında bu bölgeyi dağ bisikletiyle tırmananlara rastladık. Mountainbiking için güzel bir yer.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Hochfelln Zirve Yürüyüşü (20.10.2012)

Gökçe Demirci

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder